MUHAMMAD YUNUS

Uluslararası Mikrofinans ve Sosyal Girişimcilik Merkezi

Anasayfa

Küreselleşen dünyada İstanbul Okan Üniversitesi, akademik ve iş hayatında sosyal değişim bilincinin yayılması konusunda gerekli çalışmaları sürdürmektedir.

“İş Yaşamına En Yakın Üniversite” ilkesiyle İstanbul Okan Üniversitesi akademi ve iş dünyası arasında köprü kurmayı amaçlamıştır. Bunun yanısıra üniversitenin sahip olduğu diğer bir misyon ise sosyal problemlere yönelik bilincin arttırılması ve bu doğrultuda projeler üretilmesidir. Bu nedenle 15 Aralık 2011 tarihinde Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilerek İstanbul Okan Üniversitesi bünyesinde Muhammad Yunus Uluslararası Mikrofinans ve Sosyal Girişimcilik Merkezi kurulmuştur.

Merkez, Profesör Dr. Muhammad Yunus’un özellikle sosyal işletmecilik konusundaki felsefesini tanıtmayı ve yaymayı amaçlamaktadır. Muhammad Yunus Merkezi çatısında sosyal işletmecilik ve mikrofinans konularında uygulamalı araştırmalar yapılması planlanmaktadır. Yapılan araştırmaların akademi ve iş dünyasındaki uygulayıcılarla paylaşılması, özelikle gençlerin ve öğrencilerin araştırmalara dahil edilmesi merkezin öncelikleri arasında yer almaktadır.